Kış Bahçesi
22 Mayıs 2017
tam kasetli tente
Tente Çeşitleri Nelerdir?
7 Haziran 2017

Pergola Sistemleri

pergola sistemleri

Pergola sistemleri günümüzde her hava şartlarına uygun olarak tasarlanıp her mevsim kullanılabilecek mekanlar elde etmeyi sağlar

Pergola Nedir ?

Pergola kelimesi kökeni Latince saçak anlamına gelen pergule sözcüğüne dayanan ve İtalyanca gölgelik anlamına gelen bir sözcüktür. Pergola, gölge yapması amacıyla sütün ve direkler üzerine sarmaşık bitkilerin uzanmasıyla oluşan sabit yapı, yürüyüş yolu veya geçittir. Pergolanın üzeri açıktır, üstten isteğe göre çeşitli bitkiler sarkar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çeşitli pergola sistemleri üretilir. Yazın güneşten kış aylarındaysa yağmur, kar gibi doğa olaylarından korumayı hedefleyen bu yeni tip sistemler, tente veya plaka ile kapatılarak bu özelliğe kavuşturulur. Cam ile etrafının da kapatılmasıyla kış bahçesi elde edilmiş olur. Böylelikle kış aylarında açık bir alanda gibi doğayla içi içe bir deneyim oluşturulur.

pergola sistemleri

Pergola Nasıl Yapılır?

Pergolanın uzman kuruluşlarca yapılması gereklidir. Yapımı zahmetlidir. İklim şartlarına göre doğru kurulumu önem taşır. Ahşap ve demir malzemeden yapılabilir. Ahşap malzeme kullanılarak üretiliyorsa ahşabın kalitesi ve üzerine uygulanacak boyanın sağlıklı bir biçimde seçilmesi pergolanın yapısının doğru kurulmasının yanında ömrünün uzun olmasını sağlayan etkenlerdir. Tasarımının pergolanın yapıldığı alana göre hazırlanması gereklidir. Sedir, sekoya, Rus çamı gibi ağaçlar kullanılır. Dayanıklılık açısından ağaç seçiminde hassas olunması gerekir. Ahşap pergolalar doğal görüntüsüyle de tercih sebebidir.

Oval Exclusive pergola sistemi

Pergola istenilen renklerde üretilebilir. Bir bahçeye ahşap pergola yapılmak isteniyorsa öncelikle alana yönelik ölçü alınmalı ardından pergolanın üzerine kurulacağı destek direkleri hazırlanarak doğru şekilde yere sabitlenmelidir. Destek direklerinin üzerine çapraz kirişler yerleştirilmeli ardından yatay şekilde, paralel olarak çatı oluşturulmalıdır. Son olarak üzüm asması benzeri sarmaşık bitkilerin direklere sarılması sağlanarak pergola tamamlanır.

Düz pergola sistemi

Pergola Nerelerde Kullanılır?

Dört mevsim bahçe ve balkonların kolayca kullanılmasını sağladığından bu alanlarda tercih edilmektedir. Balkonun daha kişisel bir alana dönüştürülmesinin yanında hoş bir görünümle balkon güzelleştirilmiş olur. Bahçelerde pergola özellikle yaz aylarında güneşten korunmak için tercih edilirken yağmurlu havalarda da yaz aylarında olduğu gibi bahçede zaman geçirme imkanı sağladığı için kullanılır. Havuzlarda da pergola kullanımı yaygındır. Ayrıca şehir hayatına doğadan bir esinti katmayı hedefleyen kimi belediyelerin yaptığı yürüyüş yolları veya kaldırımlarda da pergola görmek mümkündür. Tüm dış mekanlarda kullanılabilir.